Több mint 9 millió forint független színházaknak
Több mint 9 millió forintot nyert idén 17 független színházi társulat előadásainak belföldi forgalmazására az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Kultúráért Felelős Államtitkársága pályázatán.
Több mint 9 millió forintot nyert idén 17 független színházi társulat előadásainak belföldi forgalmazására az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Kultúráért Felelős Államtitkársága pályázatán.
A humánminiszter nem fogja támogatni azokat a művészeti csoportokat, akik túl hevesen fejezik ki nemtetszésüket a kormány politikájával szemben. A balhékat pedig szerinte a „jóravaló embereknek” kell megakadályozni, ahogy az januárban az Educatio kiállításon történt.
Nemrég Gulyás Márton, a Krétakör ügyvezetője megzavarta Markó Iván premierjét, így tiltakozva az ellen, hogy Markó társulata soron kívül kapott 130 millió forintot a miniszterelnöktől, míg az összes többi független színház tavalyi támogatása alig tett ki 200 milliót. A kormánypárti média ezt követően azzal vádolta Gulyásékat, hogy korábban ők is kaptak pályázaton kívüli pénzt az államtól. Az alábbiakban a Krétakör alapítója válaszol a vádakra, és fejti ki a helyzetről véleményét.
Mintegy 450 millió forint támogatást utalt át a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 205 előadóművészeti szervezet 314 pályázata alapján.
Utolsó rendezéséről, Nemzeti Színház-beli küldetéséről beszélt Alföldi Róbert az Élet és Irodalomnak adott interjújában. A távozó igazgató szerint nagy része volt a Jobbik túl hangos tiltakozásának abban, hogy ő eddig a helyén maradhatott. Arról is beszélt, hogy utódjának, Vidnyánszky Attilának és neki vállvetve kellene küzdeniük a magyar színházi élet leginnovatívabb szereplőiért, a függetlenekért, akiket viszont a jelenlegi kulturális finanszírozási rendszer ellehetetlenít.
Színpadfüggő underground díva, aki Alföldi Róbert nélkül semmiképp sem marad a Nemzetiben. Péterfy Borit nyomasztja a színházi élet szétrombolása, de szerencsésnek érzi magát amiatt, hogy a zenébe nem tud így belenyúlni a politika. Meg azért is, hogy anya lett, és egy igazán jó nő maradt negyven felett. A hvg.hu a művésznő otthonában járt.
Nem ért véget az üzengetés a kormány és az anyagi bizonytalanságba taszított független színházak között. A FESZ újra videóban üzen.
Az LMP követeli, hogy a független előadóművészek mielőbb kapják meg a nekik megítélt támogatási összeget.
Videóban üzent vissza a független színházakért aggódó színészeknek és színházi embereknek a kormány.
A VI-os kategóriában nyilvántartásba vett, független előadó-művészeti szervezetek részére megítélt, 2012. évi működési hozzájárulásokra az Emberi Erőforrások Minisztériuma - törvényi kötelezettsége ellenére - 2012. november 6-áig még mindig nem kötötte meg a támogatási szerződéseket. Az érintettek egy videoüzenetben mondják el véleményüket a történtekről, amely a közösségi portálokon is villámgyorsan terjed.
Közzétette a kormányzati portál Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének az előadóművészeti pályázatokról hozott döntését kedd délután a kormányzati portál.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) költségvetéséből 1,346 milliárd forintot csoportosítanak át a Nemzeti Kulturális Alaphoz (NKA). Az összeg több kulturális program, illetve tematikus pályázat pénzügyi fedezetét biztosítja - tájékoztatott a kultúráért is felelős tárca szerdán.
A független színházak annak ellenére nem jutnak hozzá a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) pályázati pénzeihez, hogy a támogatási döntések már rég megszülettek, és az összeg a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál rendelkezésre áll. Az LMP írásbeli kérdéssel fordult Réthelyi Miklóshoz és azt tudakolja, hogy a több hónapja késő támogatás mikor jut el végre a kivéreztetett társulatokhoz.
A független színházak működési támogatásáról szóló pályázat kiírása alaposan felkavarta a kedélyeket előadóművészeti berkekben május elején. A színház és tánc területének szétválasztása, az állami támogatások mértékének alakulása és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium által végrehajtott kuratóriumi tagcserék arra ösztönözték a szakmai szervezeteket, hogy egyeztetést kezdeményezzenek a kulturális vezetéssel. A találkozóra jövő héten kerül sor. Megkérdeztük, hogy miben bíznak az érintettek.
Fogyókúrára fogják a független színházakat. A zárolt 1,3 milliárdos összeg 66 százalékát „majd valamikor az évben” folyósítják az e kategóriába tartozó szervezeteknek, a korábbi pályázatokon elnyert támogatások arányában. A maradék egyharmad sorsa bizonytalan, lehet, hogy kifizetik, lehet, hogy nem. A Nemzeti Erőforrás Minisztériuma mintha kerülné az egyenes válaszokat. Az egyik prominens alternatívot, a Tűzraktért is fenyegeti a fizetésképtelenség. Formanek Csaba, a színház szervezője, egyben a Radikális Szabadidő Színház művészeti vezetője, a rendkívüli helyzetet ecseteli.